Kérdésed van? kapcsolat@tarsasbolt.hu | Tel.: 20-775-26-21

Nincs termék a kosárban

Kezdő / Társasjáték kritika / Kingsburg társasjáték – részletes kritika és vélemény

Kingsburg társasjáték – részletes kritika és vélemény

Tritus király birodalma újabb hódítással bővült. Az új terület azonban hozzá kell csatolni a birodalomhoz és meg kell védeni a betörő hordáktól. Ez a feladat rád vár és ha sikerrel végrehajtod csatlakozhatsz a királyi tanácshoz. De a feladat nem könnyű és többen küzdenek a király kegyeiért…

Amikor először találkoztam a Kingsburg társassal, első pillantásra nem nyűgözött le. A grafikája gyönyörű volt, de féltem tőle a játék nem elég komplex, és hát dobókocka is van benne…

Ehhez képest a játék az első meccs után felkerült a kedvencek listájára és most is azon tűnődöm vajon melyik stratégia lehet a nyerő, vajon a farmok, vagy a katedrálisok a jó út, vagy inkább a nagykövetségek felé kellene fordulni? De ne szaladjunk ennyire előre, először jöjjön egy gyors áttekintés.

A Kingsburg alapjai

A játék alapvetően egyszerű, könnyen tanulható. A Kingsburgben öt évet játszunk le, minden évben 8 forduló van. A nyolc fordulóból háromban építhetünk, az utolsóban pedig a télen ránk rontó szörnyektől próbáljuk megvédeni a birodalmat. A több fordulóban pedig előnyökhöz juthatunk a királytól attól függően, hogy hogy szereplünk a játékban. Ha sok épületünk van győzelmi pontot kapunk, ha hátrányban vagyunk, akkor kapunk egy kis segítséget a királytól.

Három évszakban (tavasz, nyár, ősz) van a nyersanyagbeszerzés és építés ideje. Három kockával dobunk, és ez a három kocka ad lehetőséget, hogy befolyást szerezzünk a királyi tanácsban az egyes tanácsadóknál. Minél közelebb van valaki a királyhoz annál több nyersanyagot, vagy katonát tud nekünk adni, de annál több pontra van szükség a befolyásolására. De szerencsére a játék jól ki van egyensúlyozva, így alacsony kockadobásokkal is simán nyerhetünk.

kingsburg-rounds
A játékban fa, kő és aranya a három fő nyersanyag, ezekből építhetünk épületeket. De a királyi tanácsadók adhatnak győzelmi pontokat, vagy olyan kiegészítőt, amivel kockadobásunk eredményét növelhetjük.

Különleges lehetőség a katona, amivel hadseregünket növelhetjük, és amikor megnézhetjük milyen ellenség vár ránk a télen.

Az év végén ugyanis menthetetlenül megérkezik a horda, amivel meg kell küzdenünk. A kockákkal toborozhatunk hadsereget, de építhetünk épületeket is, amellyel növelhető a védelmi erőnk. A horda ereje évről-évre nő, de pontos erejét nem ismerjük. Ha nem sikerült elég erős sereget építeni, csak abban bízhatunk, hogy az adott évben gyengébb lesz a horda, vagy a király felmentő serege lesz kellően erős.

Ha veszítünk nyersanyagainkat, vagy épületeinket is elveszíthetjük. Ha nyerünk győzelmi ponthoz, vagy nyersanyaghoz juthatunk.

Az építkezésről még nem esett szó.

Kap mindenki egy 5 soros és négy oszlopos listát, amin különböző épületek találhatóak. Bármelyik épület megépíthető, de először a sorban előtte állott kell megépíteni. Az egyes sorok más-más jellegű épületeket tartalmaznak. A katedrális sor sok aranyba kerül, de az itt lévő épületek sok győzelmi pontot hoznak, vannak védekező jellegű épületek, vannak, amelyek több nyersanyagszerzésre nyitnak lehetőséget. Van, amelyik plusz kockát biztosítanak. Az alapjátékban összesen 20 épület van, de ez a kiegészítőkkel együtt 56-re nő, tehát sokféle variációs lehetőség van, ami nagyszámú stratégia alkalmazását teszi lehetővé. Erről később ejtek még szót.

kingsburg2Jó, de ki győz?

Erről még nem esett szó. A játékban az nyer, aki a legtöbb győzelmi pontot gyűjti. Győzelmi pont gyűjthető az épületekből, akkor, ha nekünk van a legtöbb épületünk, vagy ha mi nyerünk a csatában és nekünk van a legerősebb hadseregünk. Bizonyos esetekben a tanácsadóktól is kaphatunk győzelmi pontot, valamint bizonyos épületek extra győzelmi pontot biztosíthatnak nyersanyagokért, vagy éppen győztes csatákért cserébe.

A kezdő játékosoknál a 30-35 győzelmi pont a jellemző, ha már kidolgozott stratégiával rendelkezünk akkor a 40-45 pont a jellemző, de az 50 pont feletti érték sem elérhetetlen. Ez persze függ a játékostársak stratégiájától is.

Alkalmazható stratégiák

Az alapjátékban többféle stratégia is alkalmazható. ezeket igyekszem röviden összefoglalni:

Katedrális stratégia

A katedrális stratégia előnye, hogy épületekkel biztosítható a győzelmi pontok döntő része (24 pont). Ugyanakkor a győzelmi pontok száma korlátozott, és ha a többi játékos jól taktikázik, megelőzhet minket. Gyengesége, hogy nagyon nagy számú nyersanyagot igényel, ami csak jó kockadobásokkal és némi szerencsével biztosítható.

kingsburg3Farm stratégia

Én az első játék során öntudatlanul is ezt a stratégiát alkalmaztam, aminek lényeg, hogy plusz kocát szerzünk, és így megnő a mozgásterünk és elérhetjük a királynőt is, mint tanácsadót, aki számos győzelmi pontot biztosít. Sajnos a védelemre nem fordítottam kellő figyelmet, így a horda felszántotta a provinciát, ami a győzelmembe került. Ez a stratégia akkor nyerő, ha kellő védelmet is biztosítunk farmjainknak

A nagykövetség stratégia

Ennek lényege, hogy erőforrásainkat győzelmi pontokká alakítjuk. Ha elég gyorsak vagyunk sok győzelmi pontot szerezhetünk és szinte biztos a győzelmünk, de itt is kényes az egyensúly. Ha túl gyorsan építjük meg a nagykövetséget, akkor a védelmünk lesz gyenge, ha nagyobb figyelmet fordítunk a védekezésre, akkor túl kevés lesz a győzelmi pontunk. Az egyensúly megtalálása nem könnyű…

Természetesen ezek csak az alapjáték stratégiáinak rövid kivonata, ennél több lehetőség is van, a kiegészítőkkel pedig rengeteg plusz variáció lép be.

kingsburgA játék értékelése

A grafika

A Kingsburg az egyik legszebb grafikával kivitelezett játék. A tanácsadó testület tagjai nagyon igényesen vannak megrajzolva és mindegyik karakter önálló életre kel. A játéktábla nagy részét a tanácsadó testület tagjai foglalják el, és minél közelebb van valaki a királyhoz, annál értékesebb számunkra.

Szintén előny, hogy egy játéktáblára szinte minden elfér, így egy helyen áttekinthető a teljes játék. Ez alól csak az épületek táblája jelent kivételt, amit minden játékos külön megkap. ez is igényesen van megrajzolva, de kissé sérülékeny.

Ettől függetlenül a Kingsburg az egyik legszebb társasjáték táblával rendelkezik, amit eddig láttam.

kingsburg-game-boardA játékmenet

A Kingsburg játékmenet nem túl bonyolult, nem kell túl sokféle szabályt észben tartani, a lényeg a kockalehelyezés és a nyersanyagbeszerzés, valamint az építkezés. A könnyű tanulhatósága ellenére a játék a tapasztalt játékosok számára is sok kihívást tartalmaz. A játékban ugyanis a kockalehelyezéssel az ellenfél játékosának stratégiája is blokkolható.

A másik előnye a játéknak a kiegyensúlyozottság. A saját tapasztalat és a különböző kritikák is megerősítik, hogy a játékosok között kicsi a különbség a játék végére, mégha nagyon eltérő stratégiát is alkalmaztak.

Elsőre úgy tűnt, hogy a kockadobás miatt a szerencse szerepe túl nagy lesz, de a tanácsadók úgy vannak kialakítva, hogy alacsony dobásokkal akár hatékonyabbak is lehetünk.

A harmadik dolog az épületek sokszínűsége, amivel más-más stratégia folytatható, és ez is biztosítja a játék változatosságát.

Kingsburg kiegészítő

A Kingsburghöz kiegészítő is kapható, ezzel a játék sokkal összetettebbé válik. Az eredeti 20 épülethez képest 56 épület áll rendelkezésre. A másik változtatás, hogy a király felmentő serege helyett védelmi pontokat kapunk, amivel csökken a szerencse és nő a stratégiai gondolkodás jelentősége.

A harmadik nagy újítás a plusz tanácsadók megjelenése, akiket a játék elején választhatunk, és ezek plusz bónuszokat biztosítanak nekünk. Végül megjelennek az esemény kártyák, ami előnyöket biztosíthat, de akár a támadó horda erejét is növelhetik.

A kiegészítőkkel a Kingsburg összetett stratégiai játékká alakítható. Akinek tetszik az alapjáték, annak csak ajánlani tudom a kiegészítőt.

Sajnos az alapjáték nálunk nem kapható, de a kiegészítő a Kingsburg to Forge a Realm igen.

Válasz írása

Az email címet nem tesszük közzé.