Kérdésed van? kapcsolat@tarsasbolt.hu | Tel.: 20-775-26-21

Nincs termék a kosárban

Kezdő / Társasjáték vélemény / 5 ok, ami miatt hihetetlenül népszerűek a társasjátékok

5 ok, ami miatt hihetetlenül népszerűek a társasjátékok

essen társasjáték kiállítás

A társasjátékok aranykorukat érik, és az eladások döbbenetes növekedési ütemet produkálnak. De mitől is lettek ilyen népszerűek a társasjátékok?

Elképesztő számok

Az ICv2 adatai szerint az Egyesült Államokban és a Kanadában 880 millió dollár értékben adtak el társasjátékot, ez forintra átszámítva 270 milliárd forint körül van, és ez még 2014-es adat. Azóta az eladott társasok értéke meghaladhatja az egy milliárd dollárt is.

A Guardian cikke szerint évente 25-40 százalékkal nő az eladott társasjátékok száma. Sajnos magyar adat nincs, de idehaza is évente milliárdokat költhetünk társasjátékra.

Kétségtelen tehát, hogy a társasjátékok újra aranykorukat élik. Ugyanakkor azt látjuk, hogy a mai generáció már az interneten és videójátékokon nő fel. Ha ez igaz, akkor mégis minek köszönhető a társasjátékok elképesztő népszerűsége?

Metro_PIA34538_14423977214189.JPGA kulcs az internet

A legtöbb szakértő szerint a társasjátékok sikerének egyik kulcs az internet. A táblagépek és okostelefonok elterjedésével az egyébként drága társasjátékok online verziói ingyenesen elérhetőekké váltak. Egyre többen próbálták ki azokat, és a végén sokan megvették az eredeti társasjátékot is.

Ennél is fontosabb, hogy az online kereskedők megjelenésével a társasjátékok sokkal könnyebben elérhetőekké váltak és az egyedibb játékok már nem csak homályos alagsori szakboltokban voltak elérhetőek, hanem bárki könnyen elérhette azokat.

Nem mellékesen ekkor indult meg a blogok, a közösségi média és a videózás is, így a társasjáték kultúra, amely sohasem került a fősodrú médiába hirtelen nyilvánosságot kapott, és a hasonló érdeklődésű emberek egymásra találhattak.

Ezt tehát az egyik oka, de nem az egyetlen, van egy ennél sokkal izgalmasabb is.

Descent_Journeys_in_the_Dark_2nd_edition_-_Visions_of_Dawn_kiegeszito_GAM34532_14373934828111.JPGA játékok egyszerűen jobbak

A játékosok és a játékok tervezői is egyöntetűen állítják, hogy maguk a játékok is sokkal jobbá váltak. Izgalmasabbak, szebbek, érdekesebbek, ez pedig arra sarkallja a gémereket, de az alkalmi játékvásárlókat is, hogy több társas vegyenek meg. De érdekes módon a civilizációk találkozása is megihlette a társasokat.

Két világ ütközése

Scott Nicholson, a Syracusai Egyetem Játéklaborjának vezetője és maga is több játék megalkotója. Véleménye szerint a társasjátékok aranykorát két eltérő társaskultúra összeütközésének is köszönhetjük.

„A múltban igen komoly különbségek voltak az amerikai és az európai társasjátékok között” – mondta el a Guardian-nek. Az amerikai játékok elsősorban a konfliktusról szólnak, ahol az egyik játékos a másik kárára tud érvényesülni, gyakran agresszióval. Az európai játékok alapvetően mások, itt is jelen van a vetélkedés, de sokkal mérsékeltebb formában és nem egymás ellen, hanem inkább egy azonos célért, vagy közös erőforrásokért.

Nicholson szerint az úttörő munkát a Catan telepesi végezte el. Ez az európai játék Amerikában is nagyon népszerű volt, már világszerte több mint 18milliót adtak el belőle. Ez a játék volt az, amely Amerikában megmutatta, hogy létezik más út, mint egy pályán végigmenni, vagy éppen a másik játékost legyőzni.

Ez európai játékok előnye a játékmechanizmus volt, míg az amerikai játékok a témakidolgozásban jeleskedtek. Mára ez a két világ egybeolvadt, és megtermékenyítette egymást.

Catan_kiegeszito_Felfedezok_kalozok_PIA31202_14362656268014.JPGJáték mindenkinek

A Catan hihetetlen népszerűségnek örvendett és nagyon sok új játékos és vevő jelent meg hirtelen a társasjátékok piacán. Ez pedig azt eredményezte, hogy új kiadók és játéktervezők jelentek meg, akik a játékok új  generációját alkották meg.

A fejlődést segítette a Kickstarter adománygyűjtő oldal is, ahol óriási sikereket érnek el a társasjáték projektek, és így független játéktervezők is forráshoz juthattak.

Az új játékok már nem csak a gyerekek számára élvezetesek, de a felnőttek számára is komoly kihívást jelentenek. Sorra alakultak a társasjátékklubok, ahol minden korosztály megfordul.

Mentális előny

Végül a pszichológiai érvek is szólnak a társasjátékok mellett. Sokan érvelnek azzal, hogy a videójátékok után egyre többen igénylik a közvetlen interakciót, a személyes kapcsolatot egy játékban, és a szülők is szívesen fordítják gyermekeiket a hagyományos társasjátékok felé. Ez pedig újabb lökést adott a társasjátékok piacának.

Ahogy az Economist fogalmazott a társasjátékoknak nem az alkonya, hanem éppen ellenkezőleg a hajnala az, ami most zajlik. A jövő tehát fényesnek ígérkezik.

És szerinted? Írd meg a véleményed?

Válasz írása

Az email címet nem tesszük közzé.